Autor Tema: Misaone teme i poruke  (Posjeta: 3638 )

Offline Kruno Cro II

• LE MC Blue Knights
  • Blue Knight
  • Forumaš
  • Honda
Misaone teme i poruke
« : Lipanj 23, 2009, 12:22:15 poslijepodne »
Ovo bi trebalo poslati svim skolama i na sva radna mjesta ... PS. Zahvalan sam sto sam bio u mogucnosti procitati ovo !

Love him or hate him, he sure hits the nail on the head with this! Bill Gates recently gave a speech at a High School about 11 things they did not and will not learn in school. He talks about how feel-good, politically correct teachings created a generation of kids with no concept of reality and how this concept set them up for failure in the real world.
Voljeli ga ili mrzili, s ovim je pogodio u srz. Bill Gates je nedavno odrzao govor u Srednjoj skoli o 11 stvari koje nisu i nece nauciti u skoli. Govorio je o tome kako politicki korektni ucitelji stvaraju generacije djece bez koncepta realnosti i kako ih taj koncept vodi u neuspjeh u pravom svijetu.
Rule 1 : Life is not fair - get used to it!
Pravilo  1 : Zivot nije fer, navikni se na to!

Rule 2 : The world won't care about your self-esteem. The world will expect you to accomplish something BEFORE you feel good about yourself.
Pravilo  2 : Svijet nije briga za tvoje samopostovanje. Svijet prihvaca ako postignes nesto prije nego se pocnes osjecati dobro u svojoj kozi.

Rule 3 : You will NOT make $ 60,000 a year right out of high school. You won't be a vice-president with a car phone until you earn both.
Pravilo  3 : Neces zaradjivati $ 60,000 godisnje cim izadjes iz srednje skole. Neces biti potpredsjednik sa sluzbenim telefonom, sve dok to ne zaradis.

Rule 4 : If you think your teacher is tough, wait till you get a boss.
Pravilo  4 : Ako mislis da ti je ucitelj strog, cekaj dok ne dobijes sefa.

Rule 5 : Flipping burgers is not beneath your dignity. Your Grandparents had a different word for burger flipping: they called it opportunity.
Pravilo  5 : Pecenje hamburgera nije ti ispod casti. Tvoji preci imali su drugu rijec za pecenje hamburgera: zvali su to prilikom.

Rule 6 : If you mess up, it's not your parents' fault, so don't whine about your mistakes, learn from them.
Pravilo  6 : Ako pogrijesis, nisu tvoji roditelji krivi, ne kukaj nad svojim greskama, uci iz njih.

Rule 7 : Before you were born, your parents weren't as boring as they are now. They got that way from paying your bills, cleaning your clothes and listening to you talk about how cool you thought you were. So before you save the rain forest from the parasites of your parent's generation, try delousing the closet in your own room.
Pravilo  7 : Prije tvog rodjenja, tvoji roditelji nisu bili dosadni kao sada. Postali su takvi zbog placanja tvojih racuna, ciscenja tvoje odjece i slusanja tebe kako pricas kako si cool. Stoga prije nego spasis sume od parazita, pokusaj sloziti ormar u svojoj vlastitoj sobi.

Rule 8:  Your school may have done away with winners and losers, but life HAS NOT. In some schools, they have abolished failing grades and they'll give you as MANY TIMES as you want to get the right answer. This doesn't bear the slightest resemblance to ANYTHING in real life.
Pravilo  8 : Tvoja skola ima nacin za rjesavanje i pobjednika i gubitnika, zivot nema. U nekim skolama ukinuli su negativne ocijene i daju ti bezbroj prilika da das pravi odgovor. Ovo nema nikakve slicnosti sa stvarnim zivotom.

Rule 9 : Life is not divided into semesters. You don't get summers off and very few employers are interested in helping you FIND YOURSELF. Do that on your own time.
Pravilo  9:  Zivot nije podijeljen u semestre. Nema slobodnog ljeta i vrlo malo zaposlenika je zainteresirano da ti pomogne da nadjes sebe. To cini u svoje slobodno vrijeme.

Rule 10 : Television is NOT real life. In real life people actually have to leave the coffee shop and go to jobs.
Pravilo 10 : Televizija nije pravi zivot. U pravom zivotu ljudi moraju napustiti kafic i otici na posao.

Rule 11 : Be nice to nerds. Chances are you'll end up working for one.

Pravilo 11 : Budi ljubazan prema streberima. Velike su sanse da ces raditi za jednog.
If you agree, pass it on. Ako se slazes posalji dalje

If you can read this - Thank a teacher!  Ako ovo mozes procitati - zahvali svom ucitelju !
« Zadnja izmjena: Lipanj 23, 2009, 09:32:55 poslijepodne Kruno Cro II »
Moj, prijatelju mene viЕЎe nema,
Al nisam samo zemlja, samo trava,
Jer motor taj, ЕЎto voziЕЎ ga,
Samo je dio mene koji spava.
I ko ga vozi u Еѕivot me budi.
Probudi me, i bit Д‡u tvoja java.

Offline Hren

• Blue Knight
  • Forumaš
  • Kawasaki (kad je visok datum) a Suzuki kad se ima
Odg: Misaone teme i poruke